Nejčastější důvod, proč mě ženy oslovují, jsou porodní přání – přání týkající se porodu. Chtějí vědět, zda jsou jejich očekávání a potřeby reálné, za jakých podmínek, a samozřejmě také bezpečné pro ně i pro miminko.
Porodní přání jsou v podstatě Vaše představy a požadavky, týkající se Vaší osoby, Vašeho těla, Vaší celkové pohody, a miminka, která byste s pomocí zdravotníků ráda realizovala, a to v souvislosti s porodem (před/při/po).
Porodní přání vznikla jako reakce na potřeby žen, které chtěly svůj porod prožít přirozeně, bez zbytečných zásahů a podávání léků nebo prostě jen „jinak“, než je v porodnici běžně zvykem.
Tyto ženy chtěly vyjádřit svůj názor, vyslechnout návrhy, vybrat si z možností a spolurozhodovat o průběhu svého porodu, nebýt pouze v pasivní roli pacientky.
A tak začaly sepisovat, co si během porodu přejí a co ne.
Hned Vám vysvětlím proč.
Naplánovat lze ledasco. Průběh dne, týdne, dovolenou. Všechno musí klapat přesně podle plánu. Jakmile nejde vše podle plánu, vykolejí nás to, bereme to jako selhání, selhání našeho plánu, tedy nás samých.
Přitom porod v podstatě nejde naplánovat. Stejně jako život.
Proto se (a nejen já) raději přikláním k označení „porodní přání“.
Když si něco přejeme, přejeme si to celým svým srdcem, sníme o tom. Nikde není psáno, že to, co si přejeme, také dostaneme. Pokud se přání nesplní, nevadí – bylo to jen dílčí přání a těch máme přece spousty. Když se nám ale přání splní, je to úžasný pocit.
V neposlední řadě v porodnici přijímají takto nazvaný plán ochotněji. Termín “plánování” je totiž vnímán ve smyslu “plánování zdravotní péče” a od toho jsou tu určitě odborníci. Ti navrhnou, jak to vidí, a souhlas nebo nesouhlas s navrhovaným plánem zdravotní péče je pak už jen na Vás a na Vašich osobních přáních.
Pozn.: V článku používám oba pojmy – porodní plán i porodní přání, podle toho, jak je mi to milé. Nenechte se zmást, oba termíny značí to samé ;-).
Vámi vytvořený porodní plán je závazný dokument, ať má podobu písemnou či ústní.
Zaručuje to Úmluva o lidských právech a biomedicíně, kterou Česká republika podepsala už 24. 7. 1998.
V té je uvedeno, že:
Jinými slovy:
Porodní přání se sepisují ideálně v průběhu celého těhotenství.
Vždyť už od začátku těhotenství se rozhodujete, zda a jaká vyšetření chcete nebo nechcete podstoupit (odběry krve, ultrazvuky, vaginální vyšetření…).
Zjišťujete a třídíte nové a nové informace, protichůdné názory se na Vás řítí ze všech stran, sama také hledáte odpovědi a ptáte se sama sebe: „Líbilo by se mi to takhle?“ nebo: „Chci to? Potřebuju to? Cítím se v tom dobře? Nebo ne?“
Tak totiž tvoříte svá přání. Zapisujte si je, budou se Vám určitě hodit.
Porodní plán vznikl kvůli ženám, které volaly po přirozeném porodu.
Po porodu bez zbytečných zásahů a vyšetřování, bez nadbytečných léků, v klidu, s pocitem bezpečí.
Logicky se Vám tedy může zdát, že na porodních přáních záleží zejména ženám, které nemají dobrou první zkušenost s porodem – tedy vícerodičkám.
Vědí, co chtějí jinak nebo co nechtějí vůbec a chtějí změnit svůj příští porod v lepší zkušenost.
Žena, která už rodila, pracuje na přijetí prvního porodu. Výsledkem by pak mělo být vyrovnání s tím, že dělala vše, jak nejlépe uměla.
V tom jí může pomoci partner, kamarádka, porodní asistentka, psycholog.
Díky těmto zkušenostem teď žena smýšlí tak, jak smýšlí. A je to opět jen na ní. Je jiná, než byla. Je silnější. Píše si svůj vlastní příběh.
Setkávám se ale také s mnoha ženami, které čeká jejich první porod. Chtějí ho naplánovat, chtějí ho prožít podle svých přání na první dobrou.
I když nikdy nerodily, i když nejsou zdravotníci s mnohaletou praxí, i když si jejich okolí myslí, že se zbláznily.
A těmto ženám fandím obzvlášť. Navzdory předsudkům, které kdy o porodu zaslechly, se rozhodly vzít zodpovědnost do svých rukou a „normálně“ si porodní zkušeností projít.
Dokáží si potřebné informace najít, probrat je s porodní asistentkou, v porodnici, kterou si vybraly, doptat se a napasovat porodní přání sobě a svému miminku na míru.
Není neobvyklé, že ženy plánují porod, pokud mají komplikace již během těhotenství, jsou nemocné, čeká je plánovaný císařský řez, vyvolání porodu, porod koncem pánevním (miminka otočeného zadečkem dolů), hrozí jim předčasný porod apod. Naopak bych řekla, že právě v těchto případech je porodní plán obzvlášť na místě a může se stát velmi užitečným.
Jistě, tato žena nejspíš dostane léky, bude více hlídána, různá vyšetření a monitory budou nezbytné.
Ale přesto může být v místnosti klid, ticho, omezené světlo, příjemná hudba, miminko může být v náruči maminky nebo tatínka apod.
I zdravá žena by měla počítat s možnými komplikacemi během porodu. Netvrdím, že by se měla na komplikace zaměřovat nebo se vyžívat ve vyhledávání a čtení podrobností, to ne.
Je ale dobré se zamyslet nad tím, „co by, kdyby“ a zahrnout své představy pro tyto případy do plánu.
Položit si můžete tyto otázky: Co když se stane něco se mnou? Co když se stane něco s miminkem? Co když budu muset podstoupit císařský řez? Které z mých požadavků by pak byly reálné? Které ne? Jak by se vše dalo řešit?
prvorodičky, vícerodičky, ženy, které chtějí přirozený porod, ženy, které čeká císařský řez, vyvolání porodu, porod koncem pánevním, porod dvojčat, pro zdravé i nemocné, i ženy rodící předčasně.
Porodní přání si můžete zapisovat průběžně celé těhotenství, nebo si k nim jednorázově sednete a budete s nimi raz dva hotová.
Pomoci Vám může kvalitní předporodní kurz, kam je určitě dobré jít s partnerem, obzvlášť pokud bude chtít být u porodu.
Provést porodními přáními Vás také může porodní asistentka – odborník na přirozený porod.
Sedněte si na klidné místo, vezměte si papír a tužku. Přehněte si papír na půlku. Do prvního sloupce napište CHCI, do druhého NECHCI.
A teď si představte, že rodíte.
Nejde to? Ani se Vám nedivím 🙂
Tak si představte, že máte dodělat nějakou práci, na kterou jste si konečně udělala čas. Je jí hodně a nevíte, jestli ji ve vymezeném čase stihnete.
CO POTŘEBUJETE K TOMU, ABYSTE TUTO PRÁCI CO NEJLÉPE ZVLÁDLA?
Co chcete, aby tam bylo, vonělo, znělo? Kdo chcete, aby tam byl? Jak by se měl chovat? Co by měl dělat?
Co naopak nechcete, aby Vás rušilo od (porodní) práce?
Do porodního plánu můžete napsat cokoli. Je to Vaše představa o Vašem porodu!!!
Nemůžete ale počítat s tím, že se Vaše přání stanou rozkazem pro zdravotnický personál.
Pokud něco chcete, musíte také napsat, kdo a jak má co udělat a Vaše požadavky musí být reálné.
Budu-li si přát pojídat během porodu kousky čerstvého ovoce a cítit vůni jasmínu konkrétní značky, budu si muset donést své ovoce, prkénko, nůž, mísu, osobního kráječe nebo si sama vše nakrájet, aromalampu či difuzér a éterický olej konkrétní značky.
Ano, zlehčuji to.
Platíte si zdravotní pojištění. V porodnici nepracují nelidi a rádi Vám v mnoha věcech vyhoví. Ale jsou věci, ve kterých Vám zkrátka nemůžou vyjít vstříc, i kdyby se rozkrájeli, protože to jednoduše nejde.
S ohledem na Váš zdravotní stav a zdravotní stav Vašeho miminka. Změní-li se situace, může se změnit i příležitost vyplnit Vaše přání.
Např. Miminku se špatně dýchá, je mu poskytnuta okamžitá pomoc. Poté stráví nějakou dobu v inkubátoru napojené na monitoru, budou mu provedeny odběry z důvodu hledání příčiny. Odpadne možnost bondingu a kojení.
Žena ale může své miminko navštěvovat, být u něho, mluvit na něj, zpívat mu, vložit do inkubátoru nějakou hračku nebo deku, která je nasáklá její vůní. Může stimulovat své prsy, odstříkávat mateřské mléko, podílet se na péči o své miminko – přebalováním, alternativním způsobem dokrmování apod. Zbytek doženou oba později.
Porod nejde naplánovat. Nikdy si nikdo nemůže být jistý tím, kdy, kde a jak porodí a jak na tom bude potom.
Přesto většina porodů končí happy endem.
Můžete si vůbec něco přát, když nejste zdravotník s mnohaletou praxí? Nebo když jste nikdy nerodila?
Ano a zase ano!
V momentě, kdy vstoupíte do porodnice, stane se z Vás pacient – musíte na slovo poslouchat lékaře a porodní asistentky, protože jste v jejich péči?
Ne! Předpokládá se totiž, že Váš cíl je totožný s cílem lékařů a porodních asistentek – tedy zdravá žena + zdravé dítě.
V těhotenství rozhodujete sama o svém těle, jehož součástí je miminko uvnitř Vás, tudíž rozhodujete i o něm.
To platí, dokud se miminko nenarodí, včetně porodu.
Až když se miminko narodí, rozhodují o něm oba jeho rodiče (jsou jeho zákonnými zástupci). S tím, že pokud souhlasí jeden rodič, předpokládá se souhlas i toho druhého.
S výjimkou ohrožení života nebo zdraví dítěte – v tom případě jsou zdravotníci povinni mu neodkladně poskytnout pomoc a bezprostředně podniknout kroky k jeho záchraně.
Více o právech během těhotenství a porodu najdete na stránkách Férové nemocnice.
Pojďme se společně podívat, o čem konkrétně byste měla vzhledem ke svému porodu přemýšlet:
Pokud v porodním plánu jasně uvedete, co chcete a co nechcete, bere se toto doslovně jako návod na Váš porod.
Uvedete-li v něm nevědomky nějaký nesmysl, měl by být s Vámi prodiskutován a plán upraven s Vaším svolením.
Není-li možné nějaké přání splnit nebo je-li proveden opak Vašeho záměru, musí být jasně odůvodněno, proč.
Pokud se změní situace, měla byste být s jejím vývojem srozuměna natolik, abyste se mohla rozhodnout, jak budete postupovat dál a jaká jsou Vaše přání právě teď.
V právnické řeči: Pokud byla matka o možnosti komplikací řádně poučena, zdravotníci za případné zdravotní komplikace odpovědnost nenesou.
Řekněme, že máte základní představu o tom, co Vám je příjemné a co nemůžete ani vystát. Ale o porodu nevíte téměř nic.
Hledejte dobré informace, na dobrých místech.
Kde můžete hledat správné informace?
Váháte-li dosud, zda mít svůj porodní plán, pojďte se podívat na 10 důvodů, proč ANO:
Věřím, že se Vám nyní honí hlavou pouze otázka, zda svůj porodní plán začnete psát na papír, do počítače nebo do mobilu☺.
Je to jednoduché, odhoďte strachy a pusťte se do toho!
Ve výsledku mohou být porodní přání Vaší soukromou věcí, nemusíte je „odevzdávat“ zdravotníkům písemně, můžete během porodu rovnou jednat.
Nevíš, jak s porodním plánem začít? Co do něj určitě napsat a co ne? Nebo už nějakou představu máš, ale hodila by se ti kapka další inspirace? Pak by se ti mohlo hodit tohle!!! Klikni a dozvíš se víc 😉