Pálení žáhy (odborně pyróza) znamená návrat žaludečních šťáv spolu s obsahem žaludku do jícnu, čímž vzniká ono obtěžující pálení v krku. Může za to nejen překyselení žaludku (vlivem nevhodných stravovacích návyků – ať jde o skladbu stravy, stres, pozdní večeři), ale také to, že žaludek je v těhotenství utlačován a ještě ke všemu rostoucím bříškem zvedán směrem nahoru. Plus těhotenské hormony (ty můžou hlavně za povolený jícen).
Ve III.trimestru těhotenství trápí pálení žáhy až neuvěřitelnou polovinu žen. Zhoršuje se logicky vleže, kdy jdou šťávy snáze nahoru (řešením může být dát si jednoduše více polštářů pod hlavu.) Po porodu obvykle tento neduh sám odezní. Ještěže tak.
Zřejmě první babská rada, která vás s ohledem na pálení žáhy napadne, je napít se studeného mléka. Mléko sice pálení žáhy může utlumit, ale jen dočasně. Na vině je vápník, který zase naopak tvorbu žaludeční kyseliny podporuje a pálení žáhy může přivést zpět.
Přesto na mírné obtíže může dobře zafungovat. Jak se říká: „Nevadí mi, že jde o placebo, hlavně že to funguje.“ Chce to jen vyzkoušet.
Tuk obsažený v mandlích urychluje trávení a neutralizuje žaludeční kyseliny. Nejezte jich ale příliš, bohatě stačí malá hrstička. Jsou tučné a zobací návyk vás může vnést do začarovaného kruhu přejídání a opětovného nástupu pálení žáhy.
Stačí rozmíchat půl lžičky jedlé sody ve sklenici vody a vypít (chutná slaně). Soda se však nedoporučuje užívat dlouhodobě. Mění pH a leptá zubní sklovinu (používá se sice k bělení zubů, ale rozhodně ne denně, právě kvůli možnosti rychlého poškození zubů). Po jedlé sodě tedy sáhněte spíše jen v krajní nouzi. Ačkoli obvykle zabírá spolehlivě a téměř ihned.
Nezapomeňte, že tyto babské rady vám mohou pomoci vyřešit následek, nikoli příčinu. Tou psychosomatickou může být strach. Zkuste se nad tím zamyslet. Nemusí jít o žádný velký strach, třeba je to jen nějaká banalita, která vás nenechá v klidu a jakmile ji zpracujete, bude vám líp nebo úplně dobře.
Jak jsem objevila absolutně čistou a okamžitou úlevu od pálení žáhy v těhotenství, která vás nebude stát ani korunu
„Ať jsem snědla cokoli, pálila mě žáha. Měla jsem pocit, že nemůžu nic jíst, jinak si neodpočinu, ani se nevyspím, nic neudělám. Na pálení žáhy mi přestalo fungovat mléko a mandle ani sodu jsem doma ještě neměla. Řekla jsem si, že se na všechno můžu akorát tak vyprdnout a vzala jsem děti ven na krátkou procházku. Po pár metrech bylo pálení žáhy úplně pryč! A nebyla to náhoda, jak jsem záhy zjistila. Fungovalo to opakovaně – pohyb a čerstvý vzduch jako kouzlo na pálení žáhy. (Použitím selského rozumu oboje podporuje trávení.) Když je to možné, tak je to moje první a hlavně nejúčinnější volba okamžité úlevy od tohoto nepříjemného neduhu.“
Pokud vás v těhotenství pálí žáha, máte na výběr – buď s tím nebudete dělat vůbec nic a počkáte, až porodíte, nebo vyzkoušíte babské rady (prosím postupně a rozumně), nebo zajdete do lékárny, aby vám poradili nějaké léky (ačkoli je pálení žáhy v těhotenství považováno za normální).
Abyste pálení žáhy nepodcenila nebo naopak nepřecenila, svěřte se své porodní asistentce a lékařce.
Ve výběru vhodného řešení se pak řiďte svou vlastní intuicí. Vy sama poznáte, co vám je nejbližší a jakou cestou se vydat.
P.S. O tom, co jiným zabírá na pálení žáhy v těhotenství, už diskutují ženy v uzavřené FB skupině Od těhotenství k mateřství. Podívejte se nebo se připojte tady.