narodilosepredcasne

17. listopad – Světový den předčasně narozených dětí

17.listopad vnímáme spíše jako Den boje za svobodu a demokracii. Tento den je ale také Světovým dnem předčasně narozených dětí.

Počet předčasně narozených dětí každým rokem stoupá. V České republice je to přibližně každý 12. novorozenec.

“Nedonošeňátka” přichází na svět o několik týdnů nebo dokonce měsíců dříve, než měla. Váží méně než 2500g.

Díky intenzivní péči neonatologického týmu, která je v České republice na světové špičce, má dnes miminko narozené již od 24. týdne těhotenství velkou naději na přežití. S každým dalším týdnem jeho šance strmě rostou.

Při této příležitosti pořádá každoročně občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost zdravotnickou konferenci a slavnostní večer s předáváním ceny Purpurové srdce jako ocenění pro ty, kteří pečují o nedonošená miminka a podporují jejich rodiny.

Oslavami světového dne si připomínáme problematiku předčasného porodu. Rodiny sdílí příběhy předčasňátek, upozorňují na potřebu podpory v nelehkých chvílích a posílají poděkování za péči do všech neonatologických center v zemi, kde pečují o předčasně narozená miminka. 

Po celém světě se symbolickou purpurovou barvou rozsvítí také některé památky a budovy.

Tip pro Vás na závěr:

Pokud rádi háčkujete nebo někoho takového znáte, můžete se zapojit do projektu Nedoklubka, který předává maminkám a jejich drobečkům po předčasném porodu háčkovaná srdíčka, chobotničky, ponožtičky a čepičky, jako výraz solidarity a podpory v náročném období.

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů