A kde budeš rodit?

Tak to bych taky ráda věděla☺ Ale protože štěstí přeje připraveným, zvažuji v období termínu porodu hned několik možností.

Než jsem vůbec začala o místě porodu přemýšlet, potřebovala jsem si co nejobjektivněji říct, co je s ohledem na můj zdravotní stav, zdravotní stav miminka, potenciální rizika, sociální situaci, starší sourozence, roční období, dojezdnost, atd. v mých možnostech. Jedině tak přece mohu zodpovědně plánovat a vědomě volit nejbezpečnější místo pro svůj porod.

Nejbližší porodnice

Jakýpak copak, nacházím-li se v termínu porodu, není co řešit a jedu tam co všichni – do nejbližší porodnice… 

Tak se to stane i v případě převozu sanitkou, ať už z důvodu komplikací nebo nepřítomnosti manžela, který by mě tam zavezl. Pak si nemůžu vybírat, kam chci jet, protože zde platí spádovost podle místa bydliště (ev. závažnosti zdravotního stavu).

I na to je dobré se připravit.

… A nebo pokud můžu, volím další variantu.

Vámi vybraná porodnice

Pokud o způsobu porodu, přátelskosti prostředí, přístupu personálu možnostech péče o rodičku, nedělku i novorozence uvažujete hlouběji, vybíráte porodnici pečlivěji. Ačkoli i tak to může vyhrát ta nejbližší.

Pročtete web, hledáte reference, jedete se tam podívat, možná si tam domluvíte na konci těhotenství poradnu a proberete své představy o tom, co vás čeká. Na vzdálenosti až tak nezáleží (do hodiny se to dá), musíte jen mít svůj odvoz. 

Některé ženy rodí na tak vzdálených místech od domova (v ČR i zahraničí), že se pár týdnů před porodem stěhují blíže. Je to však opět o vašich preferencích a možnostech.

Porod v autě

Nejčastější obava tatínků – co když žena porodí v autě? Co by, tak porodí. Pokud je vše v pořádku, zajistíte oběma teplo, postaráte se o ně, můžete zavolat do porodnice (nebo 155) a podle instrukcí pokračovat v jízdě nebo počkat na sanitku. To už záleží na okolnostech.

A pokud jde o vašeho miláčka automobil, připravte ho předem na tuto eventualitu. Igelit a savé podložky to jistí.

Ne/asistovaný domácí porod

Tak to je moje želízko v ohni. Rodím potřetí, druhý porod byl tak rychlý, že dopadl doma, na poslední chvíli dokonce asistovaně.

Jenže teď jsem mnohem starší, už by se u mě našla i nějaká ta choroba, potenciálních rizik jsem si jako porodní asistentka víc než vědoma, soukromá porodní asistentka by to sem nejspíš nestihla (kvůli vzdálenosti a aktuálně i kvůli sněhu) a přitom se všeobecně předpokládá, že kde jinde bych jako zrovna já měla rodit. Já to za samozřejmost nepovažuju, přesto je pro mě neasistovaný domácí porod jedna z variant, na kterou nesmím zapomenout a naopak jsem na ni velmi dobře připravena.


Plány jsou jedna věc, realita druhá. Pro výše zmíněné možnosti místa porodu jsem předem udělala, zařídila a zajistila, co jsem mohla. Připravená fyzicky, psychicky i prakticky, jsem nejen já, ale i můj manžel a děti

S pokorou důvěřuji životu, své intuici a správným rozhodnutím. A hlavně miminku, které přesně ví, kdy, kde a jak se narodit

Jsem otevřená všem možnostem a věřím, že v Den D a Hodinu H budu i já s jistotou vědět, kde je to nejbezpečnější a nejlepší místo pro narození našeho vytouženého syna. 

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů