Intuitivní dýchání při porodu a vědomé dýchání v těhotenství

Dýchání při porodu je srovnatelné s dýcháním při sportu. Díky kontrakcím se totiž chtě nechtě zadýcháte. Porod se navíc přirovnává k vrcholnému výkonu vrcholového sportovce. Proto můžete očekávat, že nějaké vaše úsilí bude porod vyžadovat.

Dýchání je základním pilířem porodu, od kterého se odvíjí všechno ostatní. Pomůže vám s úlevou při kontrakcích, relaxací mezi kontrakcemi, otevíráním porodní branky, sestupem miminka i jeho vlastním narozením

Dýchání je také zásadní pro přísun kyslíku k miminku a odvádění nepotřebných látek z jeho tělíčka pryč. Nesmíme tedy zapomenout, že dýcháte nejen pro sebe, ale také pro miminko, a to po celou dobu porodu.

Natrénovat dýchání můžete už v těhotenství 

Některé ženy dýchají i při zátěži intuitivně, a proto necítí potřebu se na dýchání v těhotenství nějak speciálně  zaměřovat. Což respektuji. 

Přesto ale když víte, proč, co a jak, a dýchání si už v těhotenství zvědomíte, stává se pro vás ve výsledku ještě hlubším a efektivnějším prožitkem. Tak alespoň mluví moje zkušenost. 

Kdykoli byste pak byla ze své intuice vytržena a potřebovala se zpátky ponořit do sebe, stačí dýchání zvědomit a za chvilku jste “tam”. Dech potom zase necháte dle libosti volně plynout.

Já už přes 10let ve svém předporodním kurzu učím 2 dýchací techniky, se kterými si vystačíte v průběhu celého porodu. Osobně jsem je použila u všech svých porodů😉

Nejlépe se dýchání nacvičuje tehdy, když máte obě ruce na bříšku a vnímáte svůj dech.

Schválně, položte si ruce na bříško několikrát v průběhu dne a sledujte, jak dýcháte – ráno po probuzení, večer před usnutím, na procházce, při cvičení, i v různých polohách a pozicích (což přímo využijete při svém porodu).

Dýchání je velmi příjemné i pro samotné miminko. Představte si, že jste na jeho místě, obklopená plodovou vodou, teplem a měkkostí, posloucháte tlukot srdce a další zvuky okolního světa, a do toho vás někdo pomalým, klidným dýcháním hezky pohupuje a hladí. Komu by se to nelíbilo😌

Samy vidíte, že dýchání není záležitostí pouze fyzickou, ale také duševní. Dýchání je život a stojí za to s ním pracovat, aby byl prospěšný vám i miminku, třeba právě v náročných chvílích rozběhnutého porodu. Takže: výdech, nádech.

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů