Kdy a proč oznámit těhotenství

Některé ženy jsou konzervativní nebo pověrčivé a těhotenství oznamují až po ukončeném prvním trimestru. Jiné neotálejí a jdou hned s pravdou ven. Kdy a proč tedy těhotenství oznámit?

Proč po I. trimestru?

V I. trimestru je vyšší pravděpodobnost, že o miminko můžete přijít.

Dalším důvodem je čekání na výsledky prvotrimestrálního screeningu (více v samostatném článku).

Na druhou stranu i pokud by jste o miminko měli přijít, je podpora okolí potřeba snad víc než kdy jindy a za mě tedy nevadí, když se o těhotenství rodina a blízcí dozví brzy, naopak.

Pokud by to bylo dáno historicky, v dřívějších dobách těhotenství často prozradily až první pohyby cca v půlce těhotenství. Kdoví, jestli by to ženy vydržely neříct, kdyby o požehnaném stavu věděly o celých 14 týdnů dříve…

Jenže držte jazyk za zuby, když…

Těhotenství je v dnešní době odhaleno velmi brzy. V den vynechané menstruace máte dvě čárky na těhotenském testu a za další dva týdny už potvrzení od gynekologa (i s fotkou).

Od úplného začátku přemýšlí většina žen (včetně mě) o embryu jako o miminku, ne jako o shluku buněk. Proč se tedy o tu novinu nepodělit?

…je Vám fakt blbě

Na začátku těhotenství mě trápily nevolnosti a ze všech vůní se najednou staly puchy. Nejradši bych se někde zahrabala, nepracovala, nepekla, nevařila a vycházela zásadně s kolíčkem na nose. 

Jelikož máme doma dva domškoláky (7 a 10 let), kteří jsou zvyklí, že funguju, tak jsme věděli, že tu náhlou změnu nevokecáme. Museli jsme jim to říct. Byla jsem teprv v 5.týdnu, ještě jsem ani nenavštívila gynekoložku. Jediným důkazem byly 2 čárky na testu a nevolnosti. To bylo radosti po vsi!

Tak dlouho jste čekali než k Vám miminko přijde

Pokud jste po miminku toužili dlouhé měsíce nebo roky a furt nic a najednou „je to tam“, ten výraz překvapení a radosti se vám prostě vepíše do tváře a můžete si to rovnou nechat vytetovat na čelo. Pak záleží na Vás, jestli necháte lidi číst nápis na čele a jejich domněnku jen potvrdíte, nebo se budete snažit dělat „jakože nic„. To druhé dá dost zabrat.

Je to na Vás vidět

Jakmile s někým začnete chodit, ptají se na svatbu, po svatbě na první dítě, po prvním dítěti na druhé. (Pak už se neptají.) 

Vaše břicho je pod drobnohledem. Přiberete deko a už je tu ta otázka:“Ty jsi těhotná?“ Kdyby se ty lidi radši kousli do jazyka, no ne? Vůbec netuší, čím si můžete zrovna procházet (léčba neplodnosti, rozpad vztahu, přibrání ze stresu,…) Kdybych přece chtěla, aby to věděli, tak jim to řeknu

A i to byl důvod, proč jsme těhotenství oznámili brzy – v létě bříško se třetím miminkem neschováte. A než odpovídat na onu nepatřičnou a vtíravou otázku, tak jsme je všechny radši předběhli (a možná i doběhli). Psal se 10. týden. Do té doby jsem nosila hooodně volné oblečení a bříško skrývala, jak jen se dalo. To víte, u hubeňoura je všechno hned vidět.

Na závěr

To KDY těhotenství oznámíte, je čistě na Vás. Musíte to tak cítit a být s tím v pohodě. Mít to své PROČ. Pak to jde přirozeně samo.

O tom JAK těhotenství můžete oznámit napíšu příště.

P.S.: Jak jste to měli Vy? Kdy a proč jste těhotenství oznámili? Napište mi do komentáře nebo do vlákna v uzavřené FB skupině Od těhotenství k mateřství. Potkáme se tam.

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře
  1. Gabriela napsal:

    ahoj holky, tak ja jsem v 17 tydnu a jeste to nikdo nevi 🙂 je super si to i nechat dyl pro sebe a uzivat si to s muzem ..jelikoz zijeme v cizine, tak se nemusím pred nikym skrývat a oznamime rodine vse o Vanocich, to budu ve 22tt a bude to pro vsechny o to veci prekvapeni <3

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů