Někdo si marně láme hlavu, jiný má hned jasno, někdo potřebuje řešit s rodinou a širokým okolím, jiný sám nebo jen s partnerem a dětmi. Tak jako tak sepsala jsem pro vás pár tipů, podle čeho můžete jméno pro svého potomka vybírat.
Vhod vám přijdou nejrůznější kalendáře se všemi jmény a možnostmi filtrů (např. podle pohlaví) – najdete je online, vystačíte si i se stolním kalendářem nebo diářem, využít můžete také zahraniční kalendáře, jména postav ze seriálů, pohádek a filmů. Schválení nezvyklých nebo i neexistujících jmen má pak na starost matriční úřad.
Bývá výhodou, že předem víme, kdy se miminko plus mínus narodí, tudíž můžeme čachrovat i s kalendářem a jménem podle toho, kdy bychom rádi slavili jmeniny. Někdo to chce vzít jedním vrzem, někdo zohledňuje rozložení oslav v průběhu celého roku a to včetně Vánoc nebo vhodného ročního období.
Asi nejčastější požadavek na jméno, které by se mělo spolu s příjmením dobře vyslovovat a neznít komicky nebo nadmíru okázale. I když opět záleží na vkusu rodičů a na tom, jestli to hodlají řešit nebo ne.
Nejde mi si na to konto nevzpomenout na legendární díl Takové normální rodinky, který se točí právě kolem výběru jména pro miminko – co říkáte na takovou Aglaju Vopajšlíkovou 😉
Dnes už není nijak složité hodit si jméno do vyhledavače a zjistit, co znamená, jak vzniklo, jaké přednosti mívá jeho nositel, jaké jsou jeho podoby, nebo které významné osobnosti se tak jmenovaly. Jméno máme na celý život a jistojistě má na náš život vliv. Tak proč si nedat tu chvilkovou práci a nezjistit si více. Třeba i o tom svém.
Společensky je zažité, že potomka nepojmenováváme po nikom z rodiny, zřejmě podle pravidla “co kus, to originál”. V širším rámci je to už ale složitější, zejména pokud máte rodinu velkou. Vypadne vám totiž spousta jmen, která by se vám líbila.
Jinde se můžete setkat s pravým opakem – generace Karlů nebo Marií opakujících se stovky let a vlákno nemůžete nebo si netroufáte přerušit, anebo se stanete první černou ovcí.
V tomto případě se neobejdete bez přízvisek jako “malej/velkej”, “stará, mladá”, aby se dalo dobře rozlišit, o koho jde.
Podobnou tradici můžete sami chtít zahájit, a proto pojmenujete holčičku po sobě, chlapečka po tatínkovi, nebo po někom z rodiny, na kom vám záleží nebo záleželo a chcete mu tím prokázat čest. Proti gustu žádný dišputát.
Když se partneři ne a nemůžou na jméně shodnout, často to rozseknou tak, že “já pojmenuju holčičku, ty chlapečka”. A nebo dají dítěti jména 2 a je to.
Marně si lámete hlavu, dohadujete se, hledáte a fakt nevíte? Nezoufejte. Pořád je tu možnost, že miminko pojmenujete, až se narodí. Jakmile ho uvidíte, budete přesně vědět, jaké jméno se pro něj nejvíc hodí.
Ještě než jsme spolu začali chodit, věděli jsme, že když se nám narodí holčička, bude to Eliška. Po 5 letech chození jsme svůj slib dodrželi.
Podruhé to byl oříšek, protože se nám měl narodit kluk a nám se líbila mnohem více holčičí jména a na těch klučičích se ne a ne shodnout. Měli jsme jediný požadavek, aby to jméno bylo hezké samo o sobě bez potřeby zdrobňovat nebo zkracovat. Nakonec jsme vybrali jméno Radim.
Do třetice zase kluk a do jména už měli co mluvit i jeho starší sourozenci, takže sranda. Vzhledem k tomu, že jsme o miminko málem přišli, chtěli jsme, aby jméno bylo vyjádřením jeho neobyčejné síly, odhodlání a vytrvalosti. Každý přišel s návrhy jmen a podle významu buď postoupil do dalšího kola, nebo ne. Nakonec nám z toho vzešlo to jedno osudné a dá se říct i neobvyklé, ale to prozradíme, až se ten náš třetí poklad narodí…