Podle čeho vybrat jméno pro miminko

Někdo si marně láme hlavu, jiný má hned jasno, někdo potřebuje řešit s rodinou a širokým okolím, jiný sám nebo jen s partnerem a dětmi. Tak jako tak sepsala jsem pro vás pár tipů, podle čeho můžete jméno pro svého potomka vybírat.

Vhod vám přijdou nejrůznější kalendáře se všemi jmény a možnostmi filtrů (např. podle pohlaví) – najdete je online, vystačíte si i se stolním kalendářem nebo diářem, využít můžete také zahraniční kalendáře, jména postav ze seriálů, pohádek a filmů. Schválení nezvyklých nebo i neexistujících jmen má pak na starost matriční úřad.

Pojďme nyní k 8 tipům, jak vybrat jméno pro své miminko:

  1. Aby mělo svátek a narozeniny přibližně ve stejný, nebo naopak v úplně jiný čas

Bývá výhodou, že předem víme, kdy se miminko plus mínus narodí, tudíž můžeme čachrovat i s kalendářem a jménem podle toho, kdy bychom rádi slavili jmeniny. Někdo to chce vzít jedním vrzem, někdo zohledňuje rozložení oslav v průběhu celého roku a to včetně Vánoc nebo vhodného ročního období.

  1. Aby se jméno hodilo k příjmení

Asi nejčastější požadavek na jméno, které by se mělo spolu s příjmením dobře vyslovovat a neznít komicky nebo nadmíru okázale. I když opět záleží na vkusu rodičů a na tom, jestli to hodlají řešit nebo ne. 

Nejde mi si na to konto nevzpomenout na legendární díl Takové normální rodinky, který se točí právě kolem výběru jména pro miminko – co říkáte na takovou Aglaju Vopajšlíkovou 😉

  1. Význam

Dnes už není nijak složité hodit si jméno do vyhledavače a zjistit, co znamená, jak vzniklo, jaké přednosti mívá jeho nositel, jaké jsou jeho podoby, nebo které významné osobnosti se tak jmenovaly. Jméno máme na celý život a jistojistě má na náš život vliv. Tak proč si nedat tu chvilkovou práci a nezjistit si více. Třeba i o tom svém.

  1. Hlavně NE po někom z rodiny

Společensky je zažité, že potomka nepojmenováváme po nikom z rodiny, zřejmě podle pravidla “co kus, to originál”. V širším rámci je to už ale složitější, zejména pokud máte rodinu velkou. Vypadne vám totiž spousta jmen, která by se vám líbila.

  1. Tradičně po někom z rodiny

Jinde se můžete setkat s pravým opakem – generace Karlů nebo Marií opakujících se stovky let a vlákno nemůžete nebo si netroufáte přerušit, anebo se stanete první černou ovcí. 

V tomto případě se neobejdete bez přízvisek jako “malej/velkej”, “stará, mladá”, aby se dalo dobře rozlišit, o koho jde.

  1. Po rodičích

Podobnou tradici můžete sami chtít zahájit, a proto pojmenujete holčičku po sobě, chlapečka po tatínkovi, nebo po někom z rodiny, na kom vám záleží nebo záleželo a chcete mu tím prokázat čest. Proti gustu žádný dišputát.

  1. Pro holčičku já, pro chlapečka ty

Když se partneři ne a nemůžou na jméně shodnout, často to rozseknou tak, že “já pojmenuju holčičku, ty chlapečka”. A nebo dají dítěti jména 2 a je to.

  1. Dáme mu jméno, až se narodí

Marně si lámete hlavu, dohadujete se, hledáte a fakt nevíte? Nezoufejte. Pořád je tu možnost, že miminko pojmenujete, až se narodí. Jakmile ho uvidíte, budete přesně vědět, jaké jméno se pro něj nejvíc hodí.


A jak to bylo u nás?

Ještě než jsme spolu začali chodit, věděli jsme, že když se nám narodí holčička, bude to Eliška. Po 5 letech chození jsme svůj slib dodrželi.

Podruhé to byl oříšek, protože se nám měl narodit kluk a nám se líbila mnohem více holčičí jména a na těch klučičích se ne a ne shodnout. Měli jsme jediný požadavek, aby to jméno bylo hezké samo o sobě bez potřeby zdrobňovat nebo zkracovat. Nakonec jsme vybrali jméno Radim. 

Do třetice zase kluk a do jména už měli co mluvit i jeho starší sourozenci, takže sranda. Vzhledem k tomu, že jsme o miminko málem přišli, chtěli jsme, aby jméno bylo vyjádřením jeho neobyčejné síly, odhodlání a vytrvalosti. Každý přišel s návrhy jmen a podle významu buď postoupil do dalšího kola, nebo ne. Nakonec nám z toho vzešlo to jedno osudné a dá se říct i neobvyklé, ale to prozradíme, až se ten náš třetí poklad narodí…

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů