"Jako prvorodička jsem si plánovala a myslela, že ještě než otěhotním, si všechno kolem porodu a těhotenství předem nastuduji krok za krokem. No, a když to pak přišlo a já otěhotněla, najednou jsem měla pocit, že nechci číst nic, že si to chci postupně prožít a projít s tím, co, kdy, jak přijde a jak budu právě cítit. A tak jsem i samotnou přípravu na porod neustále odkládala. Čím víc se to blížilo, tím víc jsem si začala uvědomovat, že sice mám spoustu informací, ale o to víc si jsem nejistá a není to nic uceleného. Martinu sleduji už dlouho, přečetla jsem si snad všechny její příspěvky a články na blogu. Zaujala mě tím, jak jde přímo k věci a jak jednoduše vše vysvětlí. V 35. týdnu jsem se s Martinou spojila a domluvily jsme se, že si zavoláme přes video hovor. Už po první konzultaci jsem si najednou byla jistější, odpověděla mi na všechny otázky a vyvrátila moje strachy. Pocit nejistoty najednou zmizel. Věděla jsem, že to zvládnu. Po naší konzultaci jsem si prošla všechny její kurzy, kde opravdu krok za krokem vysvětlila všechno, co je potřeba vědět. Od příchodu do porodnice až po odchod. Porodní přání, která se mnou opravdu prošla a natočila mi video, proč některé věci neuvádět a co naopak napsat. Po kurzu jsem věděla přesně, co, kdy a jak očekávat a proč, to tak je. A navíc, jsem Martinu měla kdykoliv jsem potřebovala na telefonu nebo mi takřka hned odepsala na zprávu. Když přišel den D, Martina byla se mnou na telefonu, byla mi opravdu velikou podporou a procházela se mnou, co se se mnou a mým tělem děje, takže jsem byla úplně klidná. Martina říká věci narovinu, tak jak jsou, řekne ti možnosti, ale rozhodně nepřesvědčuje a nenutí její názor. Jsem neskutečně ráda, že jsem svůj porod nakonec neponechala náhodě a díky Martině jsem byla informovaná a připravená. Věřím, že právě, díky tomu jsem byla uvolněná, ničeho jsem se nebála a můj chlapeček přišel na svět rychle a hladce. Jenže porodem to neskončilo a já jsem opravdu vděčná, že jsem měla Martinu i na dále na telefonu. Poporodní obtíže, kojeni a celé šestinedělí rozhodně nebyla žádná brnkačka. Martina mi opět vše vysvětlila, ukázala mi polohy ve kterých kojit, aby se mi ulevilo od bolesti prsu a ono to opravdu fungovalo! Také v jednom z kurzů názorně provází péčí o miminko, což bylo super hned do začátku, protože jsem věděla, co dělat a jak miminko uchopit, koupat, přebalit…. Martina je velice empatická, ale hlavně ve svém oboru opravdový profesionál, maximálně vzdělaná a zkušená. Myslím, že není problém nebo otázka na kterou by neznala odpověď a neměla vysvětlení 🙂 Martinu můžu jedině doporučit a hlavně, Marti, moc děkuji!"
Zuzka
"Martina je člověk na správném místě. Jsem ráda, že jsem si pro předporodni přípravu vybrala právě její kurz. Líbilo se, jak jsou videa strukturovaná a výstižná, takže se k nim mohl člověk kdykoliv vrátit. 🙂 Informace byly pro mě užitečné. Vnitřně mě také uklidnilo, že když jsem měla nějaký dotaz, popřípadě pochybnost věděla jsem, že když jí napíši, na odpověď zaručeně nebudu dlouho čekat. O to víc mě potěšilo, že když jsem si opravdu nevěděla rady s jednou věci, Martina mi sama zavolala a věnovala mi svůj čas, poskytla cenné rady, a hlavně dodala potřebné sebevědomí, že i když jsem první miminko rodila císařem, může druhé miminko přijít na svět přirozenou cestou, a to se taky podařilo. Před porodem jsem byla poměrně klidná, cítila jsem, že jsem psychicky a snad i fyzicky připravena. Porod proběhl přirozeně a poměrně rychle. Mám obrovskou radost, že jsme na svět mohli přivítat našeho syna, a že na tento porod mohu vzpomínat jako na posilující a důležitou životní zkušenost. Díky, Marti, za to, co děláš. :)"
Pavlína
"Empatie, upřímnost, citlivost a bohaté zkušenosti...první, co mě u vzpomínky na setkání a konzultace s Martinou napadne. Měla jsem možnost Martinu poznat již v těhotenství, po porodu mi byla velkou oporou, vrbou a dokonale poradila a předala ucelené informace a zkušenosti, které mi velmi pomohli co se týče kojení, hojení po porodu a vůbec, že jsem to všechno mohla s někým sdílet. Každé ženě bych přála, aby to mohla také zažít, ten klid a jistotu, kterou Martina umí předat. A já znovu upřímně děkuji za všechno!"
Pavlaadministrativní pracovnice
"Cítila jsem, že mít na své straně odborného konzultanta v osobě soukromé porodní asistentky je důležitá věc, kterou mohu udělat pro úspěšný průběh svého porodu a považuji za své štěstí, že jsem narazila právě na Martinu. Osobní setkání byla velmi příjemná. Oceňuji, že Martina není zastáncem extrémů, hlavně při probírání porodního přání. Po pročítání různých vesměs negativních zkušeností jiných rodiček z různých pracovišť jsem byla poměrně negativně nastartovaná a připravená odmítnout jakékoliv zásahy, konzultace mi pomohla utřídit, co je opodstatněné a co zbytečné. Martině se podařilo uklidnit mě a začala jsem k blížícímu se porodu přistupovat naprosto pozitivně, svým způsobem se i těšit. Když ten den nadešel, byla jsem ráda, že mohu z domova konzultovat průběh a navíc jsem dostala užitečné rady. Díky tomu jsme vydrželi doma docela dlouho a nehnali se do porodnice zbytečně brzo. V porodnici mi ta hodina velice rychle utekla a vzpomínám na svůj porod jako na krásný, mimořádný zážitek, který mě ještě víc sblížil s mým mužem a mohli jsme s láskou uvítat našeho malého človíčka. Vědomí, že je tam Martina celou dobu s námi, bylo uklidňující. Věděla jsem, že kdyby se něco dělo, mám na své straně odborníka, kterému důvěřuju, a byla jsem v klidu, pozitivně naladěna a naprosto jistá sama sebou, že všechno jde tak, jak má, a že to zvládnu. A dopadlo to podle mě úplně skvěle. S vděčností vzpomínám i na pozornost a péči potom (sprcha, přemístění se na pokoj), přece jen se to celé lépe absolvuje s podporou někoho známého, komu věřím, zvlášť když se člověku motá hlava :)"
Aničkaveterinářka
"I přesto, že jsme neměly možnost se vidět osobně, proběhla mezi námi v závěru mého druhého těhotenství komunikace na dálku, která mě neskutečně vzpružila v časech pro mě temných a nepříjemných. Potřebovala jsem uklidnit, že je se mnou a s miminkem všechno v pořádku a že máme čas a že si můžu dovolit věnovat ten čas jen sobě a přípravě na porod a nevinit se z toho, že zanedbávám prvorozeného. A právě díky Martině jsem se pozvolna dostala do stavu harmonie a klidu. Dokáže totiž jít jemně k jádru věci a empaticky navede k tématům a myšlenkám, které je potřeba zpracovat a ulevit si. Přitom nevyvíjí tlak a spíš nechává hovor jemně plynout a pomáhá myšlenkám ve vaší hlavě, aby dozrály a stala se z nich jasná sdělení. Patří jí můj obrovský dík, už jenom proto, že jsem se díky jejímu přičinění rozhodla rodit podruhé doma."
Bára
"Jako prvorodička jsem považovala předporodní kurz za samozřejmou součást "výbavy" našeho děťátka. Kurzy pořádané porodnicemi mě nelákaly a hledala jsem individualní přístup. Myslím, že porod je z velké části o duševním nastavení, a tak jsem k tomu přistupovala. Martina nás v tomto názoru svým vystupováním v kurzu přesvědčila, byla naprosto otevřená, věcná, zodpověděla vsechny naše dotazy, pomohla s dýcháním a dalšími průpravami k porodu. Porod jsme zvládli skvěle a velké díky za to patří Martině, která umí dodat sílu, klid, psychickou podporu a slovo "miminko" říká s takovou něhou jako nikdo jiný 🙂 Kdybych mohla mít Martinu jako porodní asistentku u porodu, byla bych šťastná a naprosto v klidu,... I když ona tam s námi diky jejím radám vlastně byla 😉 "
Hankamanažerka
Mám zkušenost během svých tří těhotenství a porodů celkem se sedmi porodními asistentkami – s těmi z porodnic, i s těmi komunitními. Z nich mi byla osobnostně nejbližší Martina. Je hodně pečlivá a svědomitá, respektovala nás s manželem v našich přáních. Její rozhodnost, otevřenost a upřímnost byly něco, co jsem potřebovala. Dokázala mě i „nakopnout“ tím správným směrem, když jsem přestávala věřit, že vše je tak, jak má. Během přípravy na porod jsme probrali do detailu naše potřeby, porodní plán, doporučila mi, jak využít aromaterapii a bylinky v těhotenství i u porodu. Porod s ní byl nádherný. Myslím, že je odborníkem na svém místě a já jí za nás velice děkuji.
Pavlínapedagožka
Jako druhorodička jsem si přála zažít druhý porod příjemněji, a hlavně necítit smutek a opuštění-separaci od svého dítěte. Proto jsem také začala shánět porodní asistentku. Martina na mě vykoukla jako první volba a ono to vyšlo. Daly jsme si schůzku, na které mi odpověděla mé otázky a uklidnila moje obavy-strachy. Dále jsem navštěvovala svého gynekologa, ale také jsem všechny moje „problémy“ řešila s Martinou. Byla mi velkou oporou, dodávala mi klid, sílu a sebevědomí. Doprovodila mě do porodnice, kde jsem se s ní cítila bezpečně, a tak jsem porodila syna, měla jsem bonding trvající přes 2 hodiny! Ne jako s dcerou 3 minuty a šup pryč. Byla jsem se synem při novorozenecké prohlídce, Martina mi syna „pohlídala“ zatím, co jsem si dávala sprchu. Zkrátka byla tam pro mě a pro syna, pro nás. Po 48 hodinách jsem porodnici opouštěla. Martina nás přijela ještě „zkontrolovat“ domů, jelikož jsem měla obavy z kojení, které se s první dcerou tak úplně nepovedlo. Kdykoli jsem jí mohla zavolat, napsat. A vlastně je mi oporou stále, i 3 roky po porodu, je to moje kamarádka, která vždycky poradí! Děkuji Ti Martino!!!
Ritapolicistka
Konzultace s Martinou přišla přesně v ten správný čas. Právě jsem řešila menší krizovou situaci s mým mužem, termín mého porodu byl za dva dny a já se necítila vůbec dobře po psychické stránce. Sice mám svou porodní asistentku, která byla u mého porodu, Martina je ale dost výjimečná. Je to spojením její zdravotnické odbornosti a zároveň zaměřením na duchovní aspekty porodu. Pomohla mi otázkami dostat se sama k sobě, tomu, co si doopravdy přeju a v mém náhledu na porod. Další den po konzultaci se mi rozběhl porod a narodila se mi krásná zdravá holčička Lilia přirozenou cestou. Teď řeším zase jiné otázky ohledně mateřství a už se chystám na další konzultaci s Martinou.
Kristýnawww.jogaskristy.cz
"Přestože mě čekal již třetí porod, chtěla jsem ho jinak, chtěla jsem ho mít přirozený, chtěla jsem si ho užít, připadat si u něho jako Bohyně. Martina mě přesvědčila, že moje požadavky jsou oprávněné a že takto může rodit každá žena. Dodala mi tolik potřebnou důvěru v sebe samu jako ženu, matku, nositelku života a díky její psychické podpoře byl můj třetí porod takový, jaký jsem si ho přála. Díky Marti, díky Tvé podpoře byl můj třetí porod nezapomenutelným a dokonalým zážitkem, ze kterého čerpám energii ještě teď, kdy moje štěstí už běhá za mnou."
Radkapoporodní dula, www.radula-dula-a-laktacni-poradkyne-nachod.webnode.cz
"Narodilo se nám naše první děťátko – syn Jakub. Pečlivě jsem se připravovala na obávaný porod, který jsme se synem zvládli velmi dobře. Ovšem na co jsem se nepřipravovala vůbec, bylo období hned po něm. Syn je velmi svéhlavé miminko, které jakmile není splněna jeho představa, ihned řve. Nepláče nespokojeně – rovnou řve. Ovšem tohle vím až teď – kdy je starší. Od začátku jsem tedy trpěla přesvědčením, že jsem snad ta nejhorší matka, která se nedokáže postarat o své uplakané děťátko. Moje sebevědomí šlo okamžitě dolů. Syn řval neustále, my zkoušeli, co nás napadlo, a zároveň co kdo poradil. Také chyba, na kterou jsem časem přišla – uzavřela se před světem internetu a mobilu,... Pak jsem ale vyhledala Martinu a konzultovala vše ohledně syna. V ten okamžik jsem se uklidnila, začala nabírat sebedůvěru a přijala to, že pro syna dělám, co mohu. Hodiny nošení, houpání, uspávání a kojení časem přinesly klid. Narušen byl sice synovou operací v šesti týdnech, avšak poté jsme se pomalinku opět srovnali. Teď jsou synovi téměř 4 měsíce – je to zvídavé, rychlé a chytré děťátko. Zároveň tvrdohlavé a vzteklé – ale já věřím, že z toho vyroste. Co je ale podstatné – péče o dítě je velmi důležitá. Pokud maminka neměla tu možnost nabít zkušenosti jinde, pak sama hodně často tápe. Já jsem měla přesně tento problém. A pomoc, kterou nám Martina předala, byla skvělá. Dítě svým pláčem dokáže hýbat horami. U nás hýbal rodinami. Ty se semkly a snažily se nám se synem pomoci. Ovšem stále nejdůležitějším človíčkem pro každé dítě je maminka – její vlastní klid, pohoda, sebedůvěra a vyrovnanost. Tu nejlépe dokáže předat žena ženě – v tuhle chvíli Martina. Považuji za obrovsky důležité, abyste VY, porodní asistentky, byly součástí prvních týdnů života malých špuntů, kteří svým rodičům mění vzhůru nohama jejich dosavadní život. Sžívání se celé rodiny hraje důležitou roli a právě s tímto VY umíte skvěle pomoci. A nejenom s tím. Jste vzdělané ženy, které umí poradit v různých situacích žen v období celého jejího života. A že těch změn je! Potřebujeme Vás! Jste důležité a přeji si, aby Vás bylo mnohem více. Vím, že práce s lidmi je ta nejtěžší – ale má to SMYSL! Děkuji, že tu jste – přeji Vám mnoho spokojených maminek."
Martinaadministrativní pracovnice
"Po zhlédnutí všech videí online přípravy na porod chci Martině moc poděkovat. Je to přehledné, výstižné, takže můžu říct, že po teoretické stránce jsem připravená. Teď uvidíme tu stránku praktickou, která mě čeká cca za 14 dní 🙂 "
Michaela

Další reference najdete na mé facebookové stránce