Co může MUŽ udělat pro svou ŽENU na konci těhotenství

Závěr těhotenství bývá pro ženy poněkud náročnější. Objemné a stále ještě rostoucí bříško je záběr pro celé tělo a projevuje se rychlou únavou, ačkoli „normálně“ je žena pilná jako včelička a překypuje elánem a energií. To bývá nezvyklé hlavně pro samotnou ženu, která se stává náladovou a podrážděnou, což zase „nepobírá“ její manžel nebo partner, ale mnohdy ani ona sama.

Žena totiž potřebuje jediné – láskyplnou oporu – aby se zklidnila, respektovala novou situaci, podřídila se potřebám svého těla, našla ztracenou rovnováhu a připravila se tak na další výzvu = na porod. Oporu by měla dostat od vás jakožto od životního partnera/manžela a otce dítěte.

Jak být své ženě láskyplnou oporou prakticky

Naslouchejte a buďte tu pro ni

Někdy jen obyčejné otázky: „Jak se máš? Jak se cítíš?“ dokážou dělat divy. Nespokojte se s jednoslovnou odpovědí: „Dobrý!“, ale vybídněte ženu k tomu, aby se rozpovídala a odkryla své pocity, i kdyby měly být stejné jako včera. 

Trpělivě naslouchejte, věnujte jí svůj čas a pozornost, nehodnoťte a snažte se ji povzbudit, ovšem až když domluví. 

Dejte jí najevo, že to, jak se teď cítí, je v pořádku, že to spolu zvládnete, že jí se vším pomůžete, není a nebude na to sama, že to bude dobrý. Jste tu přece pro ni!

Povídejte si

Proberte svá vzájemná očekávání, obavy a představy o nadcházejících změnách. Řekněte si, co je ještě potřeba zjistit teoreticky, udělat prakticky a naplánujte to.

Projděte kvalitním předporodním kurzem, připravujte se společně na porod, péči o miminko, rodičovství a novou podobu partnerství.

Hýčkejte její tělo i duši

Žena ve III.trimestru těhotenství dostává pořádně zabrat, proto jistě ocení masáž chodidel, natření pokožky pěstícím olejem, voňavou koupel, ozdravnou procházku, hlazení, romantické chvilky, tulení, snídani do postele, pěkný film nebo příjemnou hudbu.

Říkejte jí, jak je krásná, jak jí to sluší, jak ji milujete a jak se těšíte, až vás bude víc. 

Zachyťte tyhle okamžiky a vytvořte z nich třeba nezapomenutelnou fotokoláž, ze které budete mít všichni radost.

Vemte to dočasně za ni

Nečekejte, až bude mít vaše žena všeho „plný kecky“ a vemte za ni v rámci svých možností její každodenní povinnosti – domácnost, vaření, nákupy, děti, … Nebo je delegujte na někoho, kdo vám s nimi třeba jen částečně pomůže. 

Vaše žena potřebuje odpočinek a spánek kdykoli jen je to možné – brzy nenaspí víc než pár hodin v kuse a teď má jedinečnou a poslední příležitost načerpat energii. Dopřejte jí to.


Co je příjemné a přínosné pro jednu ženu, může být opakem pro druhou. Každá je jiná. Věřím, že vy tu svou znáte nejlépe a budete schopni připravit jí příjemné chvilky.

Buďte kreativní, zbytečně nic nekomplikujte – v jednoduchosti je krása, příjemné zopakujte, klidně se i partnerky zeptejte, co pro ni můžete udělat

Uvidíte, že na vaše hýčkání nejen na konci těhotenství nikdy nezapomene a bude vás za to chtít dříve či později nějak odměnit!

Nezávislá porodní asistentka, laktační poradkyně, maminka miminka a dvou domškoláků, autorka a lektorka kurzů a přednášek, přípravy na porod a péče o miminko . "Ukazuji ženám, jak díky své vlastní intuici a ženské síle přivést miminko na svět a být mu tou nejlepší mámou pod sluncem." Více o mně se dozvíte tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Více o ochraně osobních údajů